ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Дата: 21.07.2021 15:47

Село Больший Янисоль засноване в 1779 році греками – переселенцями, вихідцями з кримських поселень Селгір Єни – Сала (розмовляли на греко-румейській мові) і Великого Єни – Сала (розмовляли на греко – урумській (татарській) мові). Єни-Сала, Янисоль – все це в перекладі з татарської означає Нове село. Румеї часто між собою називали своє село Янисоль як Тернихор, що в перекладі з румейського знов таки означало Нове село. Так, зі дня свого заснування і до 1946 року село мало назву Больший Янисоль.

З 1946 року село мало назву Больша Новосілка. 30 грудня 1962 року згідно Указу № 286 про укрупнення сільських районів до розміру територій і виробничих колгоспно-радгоспних управлінь Большеновосілківський район з чиєїсь легкої руки був перекладений українською мовою як „Великоновосілківський” і внесений у вищеназваний Указ як „Великоновосілківський”. З того часу назви Больша Новосілка і Велика Новосілка вживалися поряд до 1963 року, коли остаточно закріпилася назва Велика Новосілка.

В 1817 році в село входило до складу Маріупольського повіту Катеринославської губернії. В 1866 році Великий Янисоль став центром волості.

Відповідно до постанови від 7 березня 1923 року про новий адміністративний поділ України, Великий Янисоль перетворено на селище, яке стало центром району. В 1932 році  увійшов до складу новоутвореної Донецької області.

В 1959 році внаслідок об’єднання двох районів – Большеновосілківського і Старомлинівського – Велика Новосілка стала центром одного з найбільших районів Донецької області, територія якого 1901 кв. км, довжина з півночі на південь – 101 км, з заходу на схід – 65,5 км.

В 1965 році Велика Новосілка стала селищем міського типу.