ІСТОРИЧНА ДОВІДКА СТАРОМАЙОРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

Дата: 17.07.2021 19:41

«Чумацький колодязь»

Недалеко від будови колишньої Старомайорської сільської ради, раніше стояла невеличка хатка – мазанка, в дворі якої знаходився колодязь. (доречі він фукціонує і зараз).

«В сиву давнину по сій дорозі,через хатку мазанку проходив «чумацький шлях», а шлях у чумаків був довгий, часом важкий. І ставали вони на поставу саме біля цього колодязя. Дуже вже їм смакувала чиста та прозора вода. Колодязь був дуже глибокий. Говорять люди, що знаходилися сміливці, які забиралися влітку на дно колодязя вдень і бачили зорі в небі. А ще точились  біля чумацькьго колодязя безліч розмов про походи козаків, про їхні пригоди про їхнє життя…»

Говорять люди, що вода має здатність все пам`ятати. Здається, що це дійсно так. Бо пройшли роки, а ми все пам`ятаємо, як виріс на цьому подвірї, смакував цю воду хлопчик, який теж мабуть бачив зорі в небі і став живою легендою села. Це Борис Якович Ластовенко Наш знаменитий  поет, земляк.

Муравський шлях.

Обугливая звезды, топча муравский шлях

Прошли над миром орды и канули в веках

Следы былых кочевий, зола чужих костров

На фоне мглы вечерней и серебра миров.

Средь, холода вселенной, безмолвия ночей

Качаются антены высоких тополей.

От хаты, где калина, криница с журавлем,

До звездной серцевины с космическим огнем.

Деревья тянут гнезда, пыльцу и спичий свист,-

И едкой пылью звездной пропитан каждый лист!.

Як відомо, кургани займають важливе місце серед пам'яток археології Донецького краю. Скіфи, сармати, половці залишили про себе багато пам'ятників. У Великоновосілківській селищній раді багато курганів, могил, які стали невід'ємною частиною пейзажу українського степу. Найзначнішим за своєю величиною вважається курган "Сторожова Могила", у місцевих відомий під назвою: "Бабина гора". На вершині кургану збереглася одна половецька (кипчакська) баба. З його висоти на багато кілометрів видно панораму місцевості. У минулі часи, розповідають люди похилого віку, в ясну погоду з кургану можна було бачити Маріуполь. І зовсім не випадково, що свого часу тут, на кургані, знаходився один з основних сторожових постів Київської Русі, а потім і Запорізької Січі.