Спадкування будинку при відсутності правоустановчих документів!

Дата: 23.11.2021 15:50

Як отримати будинок у спадок при відсутності правоустановчих документів, питання з якими  доволі  часто стикаються при оформленні  спадщини.

Розберемо декілька ситуацій із буденного життя коли були відсутні правоустановчі документи на будинок та алгоритми вирішення даних проблем.

Спадкоємець закінчив будівництво, але не оформив право власності на об'єкт нерухомого майна.

В ситуації  яка  склалася потрібно звернутися до суду із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно (ст. 392 ЦКУ).

До заяви слід додати такі документи ;

• Довідки з архівів чи витяги з рішень сільської ради про надання земельної ділянки чи дозволу на будівництво будинку спадкодавцю.

• Довідки виконавчого комітету або  депутатів трудящих,

• Викопіювання із по господарської книги

• Довідку про реєстрацію  проживання спадкодавця у будинку за паспортом

• Технічний паспорт на будинок,

• Документи про сплату за комунальні послуги по даному будинку

• Документи про відведення земельних ділянок під забудову (розпорядження, рішення)

Щодо визначення  судового збору для сплати за позовом.

Згідно із Законом України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за подання позову про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування особою сплачується чудовий збір у розмірі 1 % ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (абзац другий пункту 2 пункту 1 статті 4).

Також ще можна сплачувати судовий збір за іншою схемою, зробити оцінку майна цим самим  суттєво скоротити розмір судового збору та заощадити гроші позивача.

Судом розглядається справа по суті на протязі 60 днів з моменту відкриття провадження у справі, а у випадку подовження  строку підготовчого провадження – не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку (частина перша статті 210 Цивільного процесуального  кодексу України).

2) спадкодавець не закінчив  будівництво не ввів його та не отримав на нього документи щодо права власності.

Пунктом 8 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» визначено що у разі смерті забудовника до завершення законного будівництва його права та  обов’язки як забудовника входять до складу спадщини.

До спадкоємців переходять такі права як;

• Право власності будівельні матеріали та обладнання, використанні в будівництві;

• Право завершити будівництво на підставі документів, раніше виданих спадкоємцю тощо.

Підтверджуючі документи

• Документи на підставі яких спадкодавцем будівництво велось в законний спосіб (про право на  земельну ділянку, декларація або дозвіл початок виконання будівельних робіт, будівельний паспорт проектно-кошторисна документація затверджена в установленому  порядку)

• Технічний паспорт на фактично виконане будівництво, виготовлений бюро технічної інвентаризації на замовлення спадкоємця.

При наявності документів  необхідно звернутись до  нотаріуса. Нотаріус видає спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину.

Отримавши свідоцтво про право на спадщину спадкоємець завершує будівництво, передає його від свого імені для прийняття в експлуатацію, одержує на своє ім'я свідоцтво про  власність на успадкований будинок і реєструє на нього право власності.