Як визнати приватний будинок аварійним?

Дата: 28.01.2022 13:53

Чи мало випадків співмешканці та інші громадяни нашої країни стикаються із такою  проблемою визнання житлового будинку аварійним. Об'єднані територіальні громади  повинні забезпечувати супровід  такої важливої процедури  як   визнання  житлового будинку аварійним .

Як визнати приватний будинок аварійним?

Забезпечувати встановлення аварійності будівель та споруд  повинні місцеві органи самоврядування або об'єднанні територіальні громади, відповідним рішенням сесії органів місцевого самоврядування шляхом голосування.

Отже визначимо послідовність визнання житлового будинку аварійним та виведення його із експлуатації в жилому фонді.

Спочатку потрібно звернутись до органів місцевого самоврядування (об’єднана територіальна громада, міська рада) для  попереднього обстеження житлового приміщення.  Наступними діями органів місцевого самоврядування складання акту про стан житлового приміщення.

Наступним кроком для визнання приватного житлового будинку аварійним, винесення на розгляд сесії  місцевого самоврядування. Після обговорення сесія своїм рішенням визнає будинок аварійним та не придатним для житла.

Документи які підтверджують  житло аварійним .

На підставі матеріалів обстеження стану жилих будинків житлово-експлуатаційна комісія  визначає будинки, що відповідають санітарним і технічним вимогам, і складає відповідний акт, про те що є аварійним .

При недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить пропозицію про визнання житлового будинку (житлового приміщення) таким, що не співпадає із вказаними вимогам та має бути непридатним для проживання та визнання аварійним.

Якщо жилий будинок (жиле приміщення) визнано виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої Ради вносить до виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку.

Документи які потрібні для визнання будинку аварійним.

а) рішення виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів про визнання жилого будинку (жилого приміщення) невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання;

б) проект рішення виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів про дальше використання жилого будинку (жилого приміщення) або про знесення будинку.

Якими нормативно правовими актами регулюється визнання житлового будинку аварійним.

Відповідно до п.п. «ґ» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що питання обліку житлового фонду, об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, здійснення контролю за його використанням, а також питання визначення технічного стану житлових будинків належать до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Статтею 7 Житлового кодексу Української РСР та Положенням про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання (далі – Положення) врегульовано питання щодо визнання житлового будинку непридатним для проживання.

Виконавчий комітет обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів розглядає подані матеріали і приймає рішення про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку (п. 12 Положення).

Таким чином, власник об’єкта житлової нерухомості може підтвердити, що житлова нерухомість непридатна для проживання на підставі рішення органу місцевого самоврядування про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку.