Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області
Донецька область, Волноваський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

У третій четвер травня в Україні святкують Всесвітній день вишиванки.

Дата: 18.05.2023 08:30
Кількість переглядів: 50

Фото без опису

Вишиванка – це унікальне мистецтво українського світовідчуття, своєрідний код нації. Кожній області України притаманні свої характерні узори та техніки оздоблення одягу. Оскільки традиція вишивки є дуже багатогранною.

На Львівщині властиві рослинні мотиви (квіти, листки, галузки), з дрібними геометричними, що вільно розкидані на площині або зображені у шаховому порядку. На вишиванці майстрині часто залишають багато білого простору. Переважають такі кольори: червоний синій, білий, зелений, жовтий. Поширеними техніками є «гладь», «гапт», «стебнівка», «бавничковий» та «городоцький» стібки.

У Тернопільській області багато вишивки зосереджували саме на рукавах. Поширеними є рослинні та геометричні узори в чорно-червоному кольорі. Відомою є борщівська вишиванка, для якої характерні густі чорні візерунки. Поширені техніки: «стібка» та «гладь». Орнамент створювали у вигляді восьмипелюсткової зірки, ромбів, завитки тощо.

На Закарпатті вишивка є дуже різноманітною. Тут поширені рослинні, тваринні та геометричні орнаменти. Серед останніх відомими є зигзагоподібні фігури «каракулі»,.

На Волині виокремлюють геометричні (хрестоподібні, розетко-зірчасті та ромби) мотиви укладені у різні композиції. Інколи вони можуть поєднуватися з рослинними візерунками. Кольорова гама складається з чорного та червоного, із вкрапленнями синього та зеленого. Поширені техніки: «хрестик», «занизування», «зволікання», «верхоплут».

У Вінницькій та Хмельницькій областях характерні різноманітні геометричні комбінації (ромби, трикутники, квадрати) із різною формою та внутрішнім розміщенням. Такий орнамент розкладали в горизонтальні чи похилі смуги та заповнювали рукави сорочки. Узори вишивали жовтими, чорними, зеленими та червоними нитками. Техніки: «кучерявий стіб», «качалочка», «хрестик», «насилування».

Для Київщини характерні геометричні орнаменти з деякими вкрапленнями квітів, грон, бутонів та листям. Їх вишивали в чорно-червоному кольору, інколи додавали жовтий та синій.

На Чернігівщині вишивають стібки дуже тоненькими. Тому така техніка нагадує вишивання бісером. Поширеними кольорами є червоний та синій. Техніки: «мережка», «качалочка», «гладь», «хрестик».

У Полтавській області вирізняється особливий метод вишивки «білим по білому». Він виник у решетилівському районі. Техніка передбачає поєднання рослинних та геометричних узорів, таких як: «барвінок», «хміль», «гілки», а також – ромби, трикутники, хрестики, квадрати.

У Херсонській та Одеській областях вишивали рослинні, тварині та геометричні орнаменти. Також - зображення «світового дерева», а кольори переважали такі: чорний, червоний, синій, жовтий та білий.

На Донеччині вишивали «мережкою» та «хрестиком». Популярними є червона, чорна та сіра нитки, якими зображували часто рослинні орнаменти. 

У Харківській та Луганських областях вишивали переважно товстою ниткою, яка додавала виняткового об’єму узорові. Тут часто використовували техніки: «хрестик» та «напівхрестик».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь