Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області
Донецька область, Волноваський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

У День українського політв’язня вшановуємо борців за волю народу.

Дата: 12.01.2024 12:59
Кількість переглядів: 38

Фото без опису

У День українського політв’язня вшановуємо борців за волю народу. 12 січня - День українського політв'язня. Щороку цього дня демократична спільнота вшановує осіб, яких було заарештовано з політичних мотивів і для кого переконання й цінності стали дорожчими за фізичну свободу.

Відзначення Дня українського політв'язня було запроваджено в таборах Мордовії з 1975 року за ініціативи правозахисника і дисидента-шістдесятника В’ячеслава Чорновола, який закликав у такий спосіб протистояти репресіям і жорстокості радянського режиму.

Дату вшанування політв'язнів обрали невипадково. Саме в ніч на 12 січня 1972-го, що набула також назву «Варфоломіївської ночі України», радянська влада розпочала найбільшу репресивну акцію проти українських дисидентів. Масові затримання та арешти були помстою за їх боротьбу за незалежність України і творчість, що доводила міфічність ідеології радянської людини.

Події 52-річної давнини у колі українських дисидентів ще запам’яталися як «сумний Вертеп 1972 року». Тоді у Львові з 31 грудня 1971 року на 1 січня 1972 року близько пів сотні людей, об'єднані українською ідеєю, колядували і щедрували. До колядничого гурту львів’ян приєднався і український поет Василь Стус, який ходив із вертепом.

Вночі 12 січня Василь Стус разом із друзями їхали на львівське летовище. Проїздили мимо КДБ, там світилися всі вікна. Хтось кинув: «Щось готують!». Невдовзі тієї ж ночі були заарештовані всі учасники вертепу. Василя Стуса чекали в київському аеропорту. Вирок суду: 5 років таборів і 3 роки заслання.

12 січня 1972 року КДБ надіслало спеціальне повідомлення секретарю ЦК Компартії України Петрові Шелесту про початок операції «Блок». Вже у січні у Києві та Львові було заарештовано 19 діячів дисидентської спільноти, звинувачених в «українському буржуазному націоналізмі» і поширенні самвидаву.

Були кинуті за ґрати всі відомі представники національно-демократичного руху України: Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше — Ігор Калинець та інші. Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року. За прагнення бути вільними кремль карав суворо: майже всі отримали 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання — й виселені за межі Батьківщини — в Мордовію та Пермську область росії, потім у Сибір та в Казахстан. Тих, кого режим боявся найбільше, відправлено до психлікарень. Арешти тривали впродовж 1972 і 1973 років - тоді кремлівські посіпаки позбавили волі, за даними дослідників, близько 90 осіб.

Сьогодні, в умовах розв’язаної кремлем повномасштабної війни проти України, російські окупанти повністю наслідують на загарбаних ними територіях радянські методи боротьби з інакодумцями. Режим путіна безупинно працює на створення атмосфери страху, безсилля і безнадії, кидає за ґрати українських патріотів, переслідує за релігійною та національною ознакою, вчиняє масово воєнні злочини, брутальні порушення прав і свобод, нехтує людською гідністю, втілює агресивну доктрину «руського міра», займається тотальною пропагандою, яка не має жодного зв’язку з правдою.

На знімку:

Вертеп у домі Садовських у Львові. За кілька днів до початку арештів представників шістдесятництва 12 січня 1972 р. Стоять ліворуч: Любомира Попадюк, Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Стасів-Калинець, Марія й Ганна Садовські, Михайло Горинь; сидять – Стефанія Шабатура («циган»), Мар’ян Гатало, Олександр Кузьменко.
Джерело: dn.gov.ua


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь