Всесвітній день боротьби з дитячою працею
Всесвітній день боротьби з дитячою працею
Любіть працю на Землі, бо без цього не буде щастя
нам і дітям нашим ні на якій планеті.
/О. Довженко/
З 12 червня 1997 року прийнято відзначати Всесвітній день боротьби з дитячою працею, тобто з трудовою експлуатацією дітей, котра, на жаль, має місце і в наш час. Ця дата є нагадуванням про те, що діти – одна з найуразливіших соціальних категорій, адже вони в усьому залежать від нас, дорослих. І, перефразовуючи Альберта Ейнштейна, усі досягнення нашої цивілізації не мають ваги, якщо на світі є нещасні діти.
При прийнятті на роботу неповнолітньої особи необхідно пам’ятати, що такій особі має виповнитись щонайменше 16 років, в іншому випадку вимагається обґрунтувати необхідність прийняття такої особи на роботу та до особової справи працівника долучити:
1) копію свідоцтва про народження (замість паспорта);
2) згоду одного з батьків або особи, що його замінює - якщо особі від 14 до 16 років;
3) документ, який підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час - якщо особі від 14 до 15 років.
Конституція України забороняє будь-яку примусову працю. Законом не дозволяється приймати на роботу осіб молодше 16 років. Як виняток можна приймати на роботу 15-річних, заручившись при цьому письмовою згодою одного з батьків. У той же час, статтею 32 Цивільного кодексу України встановлено, що неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років. Праця осіб молодше 14 років взагалі не допускається ні за яких умов.
Обов’язковою умовою прийняття на роботу неповнолітніх є те, що з неповнолітніми працівниками обов’язково укладаються трудові договори в письмовій формі лише після попереднього медичного огляду. Надалі такі працівники обов’язково повинні проходити медичний огляд - щороку до досягнення ними 21 року, організовувати та фінансувати попередній (під час прийняття на роботу) та періодичні обов’язкові медичні огляди неповнолітніх працівників повинен роботодавець.
Відповідно до ч.3 ст.26 КЗпП України для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється.
Для неповнолітніх працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу:
особам від 16 до 18 років - до 36 годин на тиждень (включно);
особам від 15 до 16 років - до 24 годин на тиждень (включно);
учні віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул можуть працювати не більше 24 години на тиждень.
Для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, переліченої вище для осіб відповідного віку.
Забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, залучати до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Крім того, неповнолітніх забороняється залучати до нічних, надурочних робіт і до робіт у вихідні та святкові дні.
Закликаючи світ до здійснення ефективних заходів щодо викорінення примусової, шкідливої та небезпечної праці, а також експлуатації дітей, Міжнародна організація праці ухвалила Конвенцію від 17.06.1999 № 182 “Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці”, ратифікованою Законом України від 05.10.2000 2022-III.
Виховання дітей – завдання вельми важливе й відповідальне, адже від того, яким виросте майбутнє покоління, залежить майбутнє цілого людства.
Зважаючи на це, маємо пам’ятати, що дитинство – це період народження і становлення особистості з її майбутніми духовними і моральними якостями, період пізнання соціуму. Саме цей «дитячий вік» ми, дорослі, маємо зробити найвищою цінністю нашого життя, щоб виховувати і навчати дитину з мудрістю дорослого життя.
Привчайте дитину до праці. Але без примусу. Подбайте, щоб ваші діти набули трудових навичок, подбайте, щоб їхнє життя було заповнене цікавими і корисними справами: веселощі та прибирання, наукові експерименти, робота руками, сімейні поїздки до притулку тварин, спільна робота в саду або квітнику, власним прикладом покажіть, що кожне діло має свій результат, свої плоди, наслідки. Таким чином, діти засвоюють корисні трудові навички та ставлення до праці, що знадобиться їм як майбутнім працівникам та повноцінним членам суспільства. Будьте тією людиною, яка навчить, допоможе, яка завжди підтримає і захистить. Залучайте ваших дітей до спільної праці, враховуючи їх здібності, бажання, зацікавленість, заохочуйте та підбадьорюйте, в будь-якій ситуації залишайтеся на боці дитини, адже вона беззахисна, вразлива.